کد خبر: 161
تاریخ انتشار: 20 دی 1396 - 10:08
مدیرعامل بانک پارسیان در کمیسیون بانک و بیمه انجمن صادرکنندگان نمونه مطرح کرد
دومین جلسه کمیسیون بانک، بیمه و مالیات با محوریت مشکلات نقل و انتقال پول صادرات روز سه شنبه در محل انجمن برگزار شد.

به گزارش انجمن صادکنندگان نمونه و برتر ایران، به نقل از اتاق خبر، مهمان این جلسه کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان بود. وی در این جلسه اعلام کرد تسهیلات برای صادرات بیشتر از حد نیاز وجود دارد و مشکل امروز کمبود تقاضا برای صادرات است.

در ابتدای این جلسه فراز جبلی، دبیرکل انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران با تشریح این مسئله که از 1995 با توجه به سیاست های WTO حمایت از صادرات از حالت مستقیم به سمت غیرمستقیم سوق پیدا کرد افزود یکی از این حمایت های غیرمستقیم تسهیل مسائل بانکی و ایجاد خطوط اعتباری است. به گفته وی در ایران نیز تقاضای صادرکنندگان پس از حذف جوایز صادراتی، بهبود شرایط صادرات بود و در این راستا استفاده از پتانسیل همکاری در غالب کارگزاری بین بانک های ایرانی و خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است.

جبلی با اشاره به اینکه بعد از تحریم روابط کارگزاری بانک ها دچار آسیبی شد اما پس از برجام وضعیت بهتر شده است افزود با این وجود صادرکنندگان اثر چنین سیاستی را در کشورهایی همچون قطر و روسیه که فرصت های صادراتی ایده آلی شکل گرفته است نمی بینند.

محمدرضا فرشچیان نایب رئیس انجمن صادرکنندگان نمونه نیز گفت مشکل برقراری روابط بانکی و کارگزاری یکی از چالش های اصلی صادرات است. وی با اعلام اینکه ما امیدی به حمایت از صادرات نداریم افزود ما باید بر اساس ظرفیت ها و توانایی خودمان مشکلات را حل کنیم.

نایب رئیس انجمن صادرکنندگان گفت مشکل اصلی صادرکنندگان بازگرداندن ارز حاصل از صادرات است اما در حال حاضر از سیستم صرافی برای این مسئله استفاده می شود.

بخش خصوصی مطالبه گر باشد

کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان در این جلسه گفت بازار کشور اهمیت بسیاری زیادی دارد و کشورهای دیگر به سادگی بازار خود را در اختیار ما نمی گذارند که ما این کار را می کنیم. در حقیقت تعامل اقتصادی باید دو سویه باشد. وی افزود تعامل در سیاست های کلان کشور وجود دارد اما باید در لایه های دیگر نیز این مسئله دیده شود، بر همین اساس ساختار اداری باید بخش خصوصی را به صورت کامل بپذیرد ولی سیستم بروکراتیک ما این فضا را نمی دهد و باید بخش خصوصی خودش کاری برای تقویت و پذیرش انجام دهد.

پرویزیان با اشاره به این که برای صادرات نهادهایی همچون سازمان توسعه تجارت، صندوق ضمانت صادرات و بانک توسعه صادرات ایجاد شده است اما بخش خصوصی و صادرکنندگان با مطالبات خود باید این ساختارها را در جهت خود حرکت دهد. وی تأکید کرد سال های تحریم شرایط و مقررات را متناسب با شرایط تغییر نداده ایم و به همین دلیل مدیر نمی تواند خارج از چارچوب قبلی کاری کند. وی تأکید کرد تصمیمات به صورت کلی از سوی دولت اخذ شده است اما بخش خصوصی باید آمادگی ارائه راه حل های اجرایی را داشته باشد.

مشکل عدم تقاضای تسهیلات صادرکنندگان است

مدیرعامل بانک پارسیان درباره خطوط اعتباری اعلام کرد پول به اندازه کافی برای صادرات وجود دارد و هم بانک ها و هم صندوق توسعه ملی نه تنها پول دارد بلکه این پول با نرخ خوب و قابل رقابت است. اگر در بخش خصوصی شرکتی توانایی کافی داشته باشد بانک ها و صندوق ضمانت صادرات به اندازه کافی منابع دارند و بخش خصوصی نگرانی نداشته باشد. وی تأکید کرد مشکل ما عدم استفاده از این منابع توسط صادرکنندگان است. وی تأکید کرد برای صادرات کسب و کارهای دانش بنیان صد میلیون دلار پول گذاشتیم ولی تقاضای جدی برای آن وجود نداشت. رئیس هیأت عامل صندوق توسعه ملی در اتاق بازرگانی اعلام کرد اگر بانکی در کشور دیگری تسهیلات ارزان تر از ما می دهد ما حاضر هستیم نرخ بهره خود را به همان اندازه کاهش دهیم.

پرویزیان تأکید کرد در بازارهای مناسبی مانند قطر که به خاطر شرایط سیاسی شکل می گیرد باید صادرکنندگان واقعی به آنجا بروند که کسی اعتبار صادرکنندگان ایران را زیر سوال نبرد. وی درباره قطر اعلام کرد حساب در بانک های مطرح قطر باز شده و شرایط کاملا فراهم است و اگر صادرکننده کار خود را در قطر آغاز کند مشکلی از نظر سیستم بانکی نیست فقط مسئله استفاده از دلار است و اگر تجار قراردادها را با ارز دیگری مانند ریال قطر، ریال ایران یا حتی یک ارز ثالث ببندند مشکلی وجود ندارد و تنها محدودیت در بحث دلار است.

وی درباره روسیه و CIS اعلام کرد اکنون مهمترین امکان را بانک ملی در شعبه مسکو دارد و مشکلی برای انتقال ارز وجود ندارد. وی تأکید کرد در سفر اخیر چند بانک به روسیه خط اعتباری برای طرف تجاری ایجاد شده است. وی خبر داد که در آینده امکان استفاده از کارت نیز برای پرداخت های خرد فراهم خواهد شد.

پرویزیان در خصوص لبنان اعلام کرد تنها بانك صادرات در آنجا شعبه دارد اما بانک‌های واسطه‌ي دیگري بايد ايجاد شود. مشکل جدی در لبنان رفتارهای مختلف حکومتی است و این تفاوت دیدگاه کار را سخت کرده است اما نشدنی نیست و اگر مشتری بتواند در ترکیه حساب باز کند انتقال پول ممکن است.

پرویزیان در پایان با اشاره به مشکلات بانکی بین المللی گفت بخشی از مشکل نه به خاطر تحریم ها بلکه به خاطر تغییر مقررات جهانی است که در زمان وضع آنها چون کشور در شرایط تحریم بود مشکل احساس نمی شد اما پس از برجام مشکلاتی که به خاطر تغییرات سیستم بانکی جهانی امروز احساس می شود کاملا قابل لمس است. وی تأکید کرد بحث مقررات پولشویی مناسبات بانک ها و ریسک آنها نسبت به هم را افزایش داده است و این مسائل را نباید با برجام سنجید.

بانک ها چابکتر شوند

در ادامه فرشچیان با اشاره به سیستم قدیمی ایران و روسیه گفت همکاری بانک های مرکزی برای تهاتر اسناد تجاری مکانیزم ساده ای داشت اما این سیستم امروز به هم خورده است. وی تأکید کرد می توان مسئله را به شکل قبل بازگرداند. نایب رئیس انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران اعلام کرد از نظر صادرکنندگان سیستم بانکی چابکی کافی را ندارد و بخش خصوصی این انتظار را دارد که از زمانی که پول به حساب صادرکننده در خارج از کشور واریز می شود بانک ها بتوانند این پول را در ایران به صورت ریالی تحویل دهند.

 

نظرات
آخرین مطالب