کد خبر: 516
تاریخ انتشار: 2 بهمن 1397 - 09:12
صادرات چای هند به ایران رو به بهبود است و چای‌کاران هندی از دریافت درخواست خرید از ایران خبر داده‌اند که افت فروش سال گذشته را معکوس خواهد کرد.

به گزارش انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران، به نقل از ایسنا، صادرات چای هند به ایران سال گذشته به دلیل ابهامات پیرامون تحریم‌های آمریکا کاهش پیدا کرد اما دولت آمریکا اواخر سال ۲۰۱۸ تصمیم گرفت هند را از تحریم‌های ایران معاف کند.

چای‌کاران هندی به پایگاه خبری اکونومیک تایمز گفته‌اند که خریداران ایرانی درخواست‌های خرید داده‌اند و ممکن است محصول جدیدی را که در آوریل تا مه وارد بازار می‌شود خریداری کنند.

ویویک گوئنکا، رئیس انجمن چای هند به اکونومیک تایمز گفت: تجارت روپیه - ریال میان هند و ایران به صادرکنندگان چای هندی کمک خواهد کرد. درواقع خریداران ایرانی بسیار مشتاق هستند چای ارتدوکس هندی را خریداری کنند.

به دنبال بازگشت تحریم‌های آمریکا، تجارت سریلانکا با ایران که به دلار انجام می‌گیرد دشوار خواهد شد.

ایران حدود پنج درصد از تولید جهانی چای را مصرف می‌کند و باوجوداین که تولید داخلی دارد، از هند، سریلانکا و کنیا واردات چای دارد. ایرانی‌ها هرسال حدود ۱۰۵ هزار تن چای مصرف می‌کنند که حدود یک‌چهارم آن توسط چای‌کاران داخلی تأمین می‌شود.

اعظم مونم، مدیر شرکت چای مک لئود روسل ایندیا اظهار کرد: انتظار می‌رود با تجدید علاقه ایرانی‌ها برای خرید چای ارتودکس از هند، چای‌کاران هندی بخشی از تولید چای سی تی سی (چای سیاه غیررسمی) را به چای ارتدوکس (چای سیاه رسمی) اختصاص دهند.

هند سالانه ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس تولید می‌کند.

در فاصله ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۸، هند به میزان ۲۷.۲۶ میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس به ایران صادر کرد و مونم اظهار کرد: اگر ابهامات پیرامون تحریم‌های آمریکا نبود ما می‌توانستیم به‌راحتی ۳۰ میلیون کیلوگرم چای ارتدوکس به ایران صادر کنیم. ‌

پس‌ازاین که آمریکا در ژوئیه سال گذشته بازگشت تحریم‌ها علیه ایران را اعلام کرد صادرکنندگان چای هند به دلیل ابهامات در وضعیت تجاری، بخشی از صادراتشان به ایران را متوقف کردند و برخی از تولیدکنندگان از چای ارتدوکس به چای سی تی سی روی آوردند.

باوجوداین که تولید چای ارتدوکس حدود ۱۰ درصد کاهش یافت اما قیمت آن افزایش نداشت.

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
آخرین مطالب