کد خبر: 518
تاریخ انتشار: 2 بهمن 1397 - 09:17
رئیس سازمان شیلات کشور از صادرات بیش از 24 هزار تن میگو از ابتدای امسال تاکنون و هدف‌گذاری برای افزایش آن به 30 هزار تن تا پایان سال خبر داد.

به گزارش انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران، به نقل از ایرنا، رئیس سازمان شیلات ایران گفت: صادرات میگو از ابتدای امسال تاکنون به بیش از 24 هزار تن رسید و انتظار می‌رود تا پایان سال به 30 هزار تن برسد.

حسن صالحی افزود: سال گذشته نزدیک به 38 هزار تن میگو در کشور تولید شد که 26 هزار تن آن صادر و بین 10 تا 12 هزار تن به مصرف داخلی رسید؛ میگوی دریایی برای مصارف داخلی و میگوی پرورشی به امر صادرات اختصاص دارد.

وی قیمت هر کیلوگرم میگو صادراتی را بیش از 4.5 تا 6 دلار بیان کرد و گفت: سالیانه 150 میلیون دلار ارزش میگو صادراتی است.

وی، قشم و گلستان را از مناطق مهم پرورش میگو برشمرد و افزود: پیش‌ازاین متوسط عملکرد میگو در کشور سه تن بود، که امسال به 4.2 تن رسید درحالی‌که برخی از تولیدکنندگان به برداشت هشت تن میگو در کشور دست یافته‌اند.

 راه‌اندازی سایت پرورش میگوی ارگانیک

صالحی از برنامه پرورش میگوی ارگانیک در کشور خبر داد و گفت: پرورش میگوی ارگانیک در قفس در سواحل جنوبی کشور در دستور کار قرار دارد.

وی اضافه کرد: برای بازسازی ذخایر آبزیان خلیج‌فارس نیز امسال 40 میلیون لارو میگو رهاسازی شده است؛ بر اساس مطالعات انجام شده از دهه 70، نزدیک به 90 هزار هکتار زمین در سواحل جنوبی کشور از بندر گواتر (استان سیستان و بلوچستان) تا آبادان (خوزستان) وجود دارد که به دلیل محدودیت در منابع آب شیرین برای بخش کشاورزی مناسب نیست، اما می‌توان در این اراضی نسبت به پرورش آبزیان اقدام کرد.

به گفته صالحی، شیلات ایران توسعه آبزی‌پروری را در قالب برنامه ششم توسعه در دستور کار خود دارد، تا سهم تولید غذای خوراک میگو به 20 تا 25 درصد در کشور برسد.

سال گذشته حجم تولید محصولات شیلاتی ایران به یک‌میلیون و 200 هزار تن رسید که ارزش صادراتی آن 507 میلیون دلار بود.

 

 

کلید واژه ها :
نظرات
آخرین مطالب