کد خبر: 519
تاریخ انتشار: 2 بهمن 1397 - 09:20
رئیس اتاق بوشهر در دیدار با رایزنان بازرگانی ایران در ویتنام و بنگلادش
خورشید گزدرازی، رئیس اتاق بوشهر می‌گوید: صادرات مهم‌ترین و شاید تنها راه موفق برای توسعه اقتصادی یک کشور است و استان بوشهر با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد، دارای پتانسیل‌های بالایی جهت رونق‌بخشی به صادرات ایران و نیز استان است.

به گزارش انجمن صادرکنندگان نمونه و برتر ایران، به نقل از اتاق ایران، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی بوشهر در دیدار با رایزنان بازرگانی ایران در ویتنام و بنگلادش با اشاره به چالش‌های تجارت در ایران با توجه به تحریم‌ها گفت: مهم‌ترین این چالش‌ها عدم امکان انتقال ارز از طریق سیستم بانکی است که عملاً همه‌چیز را قفل کرده است.

خورشید گزدرازی افزود: در جریان این مشکلات، اعتراض ما نسبت به عدم مشارکت بخش خصوصی در فرآیند تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری است، درحالی‌که بار آن بر دوش ماس و تصمیم‌گیری‌ها مستقیماً فعالیت این بخش را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

گزدرازی در تحلیل جایگاه صادرات استان، افزود: توسعه صادرات مهم‌ترین و شاید تنها راه موفق برای توسعه اقتصادی یک کشور است و استان بوشهر با توجه به موقعیت استراتژیکی که دارد، دارای پتانسیل‌های بالایی جهت رونق‌بخشی به صادرات ایران و نیز استان است.

او افزود: تنوع محصولات کشاورزی و کشت‌های خارج از فصل، موقعیت اقلیمی ویژه جهت کشت محصولات کشاورزی، پرورش آبزیان به‌خصوص میگو و نیز نخیلات ازجمله مهم‌ترین مزیت‌های نسبی استان بوشهر است.

گزدرازی یادآور شد: بازارهای مهم صادراتی خرمای استان بوشهر، هندوستان، پاکستان، روسیه، اوکراین و ترکیه است که با 30 هزار تن صادرات رتبه دوم کشور را داراست. همچنین بازارهای صادراتی میگوی استان، چین، ویتنام، تایلند، اسپانیا و قطر با 40 هزار تن رتبه نخست کشور را داراست که 20 هزار تن این مقدار پرورشی و مابقی دریایی است.

رئیس اتاق بوشهر ادامه داد: بازارهای صادراتی مواد معدنی استان نیز قطر، کویت و هندوستان است که با توجه به موقعیت جغرافیایی می‌توان بوشهر را مهم‌ترین استان برای صادراتی ازاین‌دست برای جنوب خلیج‌فارس دانست.

 
نظرات
آخرین مطالب