کد خبر: 572
تاریخ انتشار: 25 خرداد 1398 - 13:32
معاون وزیر صنعت اعلام کرد
معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت معتقد است امسال نیز ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی در حدود ۸.۵ میلیارد دلار صادرات پارسال باقی می‌ماند.

به گزارش انجمن صادركنندگان نمونه و برتر ايران، به نقل از ايرنا، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت گفت: پارسال حدود ۸.۵ میلیارد دلار ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی بود و انتظار می‌رود امسال باوجود تشدید تحریم‌ها به همین میزان صادرات داشته باشیم.

جعفر سرقینی در جمع خبرنگاران افزود: سال گذشته فولادی‌ها ۱.۵ میلیارد دلار ارز در نیما ارائه دادند و مس حدود ۴۰۰ میلیون دلار در این رابطه عملکرد داشته است و از مجموع صادرات دو میلیارد دلار صادرات خرد صورت گرفته که به شکل پیله‌وری است.

وی خاطرنشان ساخت: امسال تلاش وزارت صنعت بازگشت ۵۰۰ معدن کوچک به چرخه تولید است که از مدار خارج شده بودند و درعین‌حال دستیابی به حداقل ۵۰۰ میلیون تن استخراج مواد معدنی که در سال ۹۷ به رقم ۴۶۰ میلیون تن رسید.

وی درباره تأثیر تحریم‌ها بر روند صادرات بخش معدن و صنایع معدنی توضیح داد: پیش‌ازاین بی‌اثر بودن تحریم‌ها بر بازارهای گسترده این بخش تصریح شده بود، امروز می‌توان این موضوع را بار دیگر خاطرنشان ساخت و علاوه بر بازارهای منطقه‌ای، بازار اروپا نیز همچنان حفظ شده است.

سرقینی تخصیص رقم ۲۰۰ میلیون دلار به‌منظور توسعه فعالیت‌های اکتشافی برای سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی را اعلام کرد و گفت: لازمه فعالیت‌های معدنی توسعه اکتشاف است و این امر موردتوجه وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار دارد.

ارزش ۲۰ تا ۲۲ میلیارد دلاری تولیدات معدنی

معاون وزیر صنعت تصریح کرد: پارسال ارزش تولیدات بخش معدن و صنایع معدنی به رقم ۲۰ تا ۲۲ میلیارد دلار رسید که این میزان برابر با قیمت‌های جهانی محصولات محاسبه شده، درواقع نیمی در بازار داخلی و بقیه رهسپار بازارهای هدف صادراتی شده است.

وی افزود: بازار محصولات معدن و صنایع معدنی بسیار متنوع است و علاوه بر فولاد، مس، سنگ‌آهن، سنگ‌های تزئینی و نما، کاشی و سرامیک و سیمان هم مورد استقبال بسیاری از کشورها قرار گرفته است.

سیمان و صادرات ۱۳.۵ میلیون تنی

سرقینی ضمن یادآوری صادرات سیمان ایران به کشورهای مختلف در سال‌های گذشته، اضافه کرد: سال‌های ۹۳ و ۹۴ بالاترین رقم صادرات این بخش حدود ۱۹ میلیون تن تحقق یافت و پارسال نیز رقم ۱۳.۵ میلیون تن ثبت شد.

وی گفت: امروز ظرفیت تولید این بخش به ۸۸ میلیون تن رسیده و حدود هشت تا ۱۰ میلیون تن هم در دست اجرا است و اعتقاد دارم دیگر نیازی به توسعه این بخش وجود ندارد و باید به کیفیت، تنوع، کاربری جدید و روکش‌های بتنی در جاده‌ها توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

این مقام مسئول یادآور شد: ظرفیت ایجاد شده در بخش سیمان با اندیشه دستیابی به رشد ۲ رقمی بود و اکنون پیش‌بینی رشد بخش مسکن را داریم و بنابراین حداقل بازار مصرف داخلی سیمان به رقم ۶۰ میلیون تن خواهد رسید.

وزارت صنعت مخالف خام فروشی سنگ تزئینی

معاون وزیر صنعت ضمن تصریح این مطلب که وزارت صنعت مخالف خام فروشی سنگ تزئینی و نماست، گفت: حدود ۵۰ درصد سنگ‌بری‌های کشور مدرن و بقیه ماشین‌آلات مربوط به حداقل ۲ دهه قبل است.

وی اضافه کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد بعضی از سنگ‌بری‌ها از یک تن سنگ، توان ۱۲ تا ۱۴ متر تولید را دارند و این در حالی است که باید در اندیشه فرآوری و ارزش‌افزوده این بخش بهره گرفت.

به اعتقاد سرقینی، صادرکنندگان سنگ تزئینی در جهان، تولید مرغوب و درجه‌یک را در کشور خود فرآوری می‌کنند و سنگ درجه‌دو را صادر می‌کنند، اما در ایران سنگ مرغوب به شکل خام صادر می‌شود و سنگ درجه‌دو فرآوری صورت می‌گیرد.

وزارت صنعت قیمت‌گذاری انجام نمی‌دهد

معاون وزیر صنعت در رابطه با قیمت‌گذاری اقلام معدن و صنایع معدنی توضیح داد، این وزارتخانه در تعیین قیمت محصولات نقشی ندارد، بلکه با هماهنگی اهل حرفه قیمت پایه در بورس مشخص می‌شود.

وی گفت: همواره عرضه و تقاضا معادله اصلی بازار محسوب می‌شوند و در مورد همه محصولاتی که در بورس عرضه می‌شوند، وزارت صنعت، نرخ تعیین نمی‌کند.

تغییر مدیریت‌ها با نظر سهامداران

سرقینی درباره تغییر مدیران مجموعه‌های معدنی هم اظهار داشت: سهامداران باید در ارتباط با تغییرات صورت گرفته واحدهای معدنی و صنایع مربوطه توضیح دهند که جابجایی‌ها برچه اساسی بوده، زیرا وزارت صنعت دراین‌ارتباط نقشی ندارد.

امسال در اردیبهشت‌ماه جابجایی مدیران شرکت‌های مس و سنگ‌آهن گل گهر که از مجموعه‌های موفق مدیریتی محسوب می‌شوند، کلید خورد.

 

 

نظرات
آخرین مطالب